The Peacock News | Sommerspesial 2023

Nye eiere — hvem er egentlig 49ers Enterprise?

Endelig ble det formelt bekreftet: 49ers Enterprise har fått godkjent oppkjøpet av Leeds United. Nå eies klubben av en rekke profilerte idrettsstjerner — og familier med enorme verdier på bok.

Av ANDERS PALM og SVEND ANDERS KARLSEN-MOUM

Hva har OL-mesteren Michael Phelps, golfstjernene Jordan Spieth og Justin Thomas, NBA-profilene Larry Nance og TJ McConnell — og NHL-stjernene Erik Johnson og Gabriel Landeskog til felles? De er nå alle del-eiere i Leeds United. Men i 49ers-konsortiummet som har tatt over samtlige aksjer i klubben, er det langt mer ressurssterke familier involvert. Samtidig er det takk og farvel til Andrea Radrizziani, som til nå har vært hovedeier og styreleder i klubben vår.

Men la oss spole litt tilbake: Som kjent kjøpte Radrizzani og hans selskap Aser Ventures aksjene i Leeds United fra Massimo Cellino i 2017. Etter sigende skjedde dette til en kjøpesum på rundt £45 millioner. I mai 2018 kom 49ers Enterprise inn på eiersiden med 15% og kjøpte seg etter hvert opp til en 44 % eierandel. Den 9. juni 2023 offentliggjorde klubben at det var kommet til en enighet mellom Aser Ventures og 49’ers Enterprise om overtagelse av 100 % av aksjene i kubben.

Michael Phelps

Hvorfor tok dette så lang tid?

Siden den gang har Football League arbeidet med å bakgrunnssjekke investorene bak 49’ers Enterprise som en del av deres eierskapstest. Dette har tatt tid, da det er mange enkeltpersoner som er inne på eiersiden i det amerikanske eierkonsortiet. Alle med vesentlig eierandel eller skal inneha sentrale verv, må sjekkes individuelt. I tillegg pågikk det en stund forhandlinger mellom Radrizzani og 49ers-gruppen om hva verdien på klubben egentlig er etter nedrykket.

Det er rykter om en ramme som verdsetter klubben til rundt £170 millioner. Om dette inkluderer eiendomstransaksjonen for Elland Road er ikke klart. Stadion har ikke vært eiet av klubben direkte, men gjennom et eget selskap med samme eiere som klubben.

170 millioner pund er uansett ikke det amerikanerne betaler denne sommeren, siden de allerede har eier 44 % av klubben. For de gjenværende 56 % antydes derfor rundt 95 millioner pund. Trolig hadde verdsettelsen vært opp mot £400 millioner hvis Leeds United hadde holdt plassen i Premier League. Amerikanerne er derimot forberedt på å dekke et betydelig underskudd kommende sesong for å få klubben opp på øverste nivå igjen.

Så hva vet vi om 49ers Enterprise?

49ers Enterprise er investeringsdelen av den amerikanske fotballklubben (NFL) sin franchise San Francisco 49ers. York-familien, som også er drivkraften bak satsingen på NFL-laget, er hovedeier og de mest soleklart mest kapital blant eierne. De holder samtidig en klart lavere profil, og ventes ikke å aktivt involvere seg i styringen av Yorkshire-klubben.

Jed York er fungerende CEO i 49ers, og den som er nærmest på fra York-familien. Han er sønn av Denise, som er den med det formelle eierskapet. York-familien verdsettes av Forbes til rundt 50 milliarder kroner.

Investeringsselskapet gjør uansett investeringer utenom NFL, med eierandeler i rundt 40 selskaper. De har blant annet investert i fornybar energi og nå altså i en engelsk fotballklubb. Hver investering sys sammen av en gruppe med investorer, og i vår sammenheng er alt dette samlet i selskapet 49ers Enterprise Leeds SPV LP – med postadresse i Delaware, USA. Flere kjente amerikanske sportsstjerner er involvert i Leeds-transaksjonen — med mindre eierandeler, trolig på noen hundre tusen dollar. Det ryktes at en større investor trakk seg ut av handelen når det ble avgjort at Leeds ikke beholdt plassen i Premier League.

Kjernen i investeringsgruppen er rundt 11 nøkkelinvestorer som stiller med kapitalgrunnlaget til å kunne kjøpe Leeds. Sportsstjernene deltar med mindre beløp og er vel mer som en profileringssak å regne. The Lowy Group, som er et Australsk familie- og eiendomsimperium, er representert ved Leeds-direktøren Peter Lowy. Han har vært involvert i prosjektet i en toårs tid og er personlig Leeds-supporter.

Hvilke personer vil være involvert?

President i 49’ers Enterprises, Paraag Marathe, tar rollen som styreformann i Leeds United. Rudy Cline-Thomas, grunnlegger og partner i MASTRY, blir viseformann. Cline-Thomas har forøvrig også en eierpost i Israelske Hapoel Tel-Aviv.

Daglig leder Angus Kinnear fortsetter i klubben. Sannsynligvis vil også en del mellomledere fortsette som før. 49ers vil helt sikkert støtte opp om administrasjonen med ressurser, og trolig vil Marathe ha en finger med i spillet om planene for et utvidet stadion. Den australske forretningsmannen Peter Lowy fortsetter å være å være involvert i klubbens ledelse, og det er disse fire som foreløpig er oppført som styret i klubben. Collin Meador, som er en kollega av Marathe vil muligens også bli involvert.

Hva skjer fremover?

Hvor mye som er jobbet frem mens godkjenningen har pågått, er ikke godt kjent. Men i kulissene jobbes det med både spilleroverganger samt å bygge opp klubbens bakapparat og administrasjon. Mye vil bli som før og amerikanerne vil nok ta deg litt tid før endringene kommer. Stadionplanene er nok satt på hold inntil klubben eventuelt er tilbake i Premier League — men vi må anta at planleggingen foregår underveis.

— Dette er et viktig øyeblikk for Leeds United og vi har allerede begynt det harde arbeidet. Denne overgangsperioden er nødvendig for å stake ut en ny kurs for klubben. Vi har allerede ansatt en høyt ansett manager som har oppnådd suksess tidligere, og vi er sikre på at vi setter et lag på banen som kan konkurrere om opprykk kommende sesong. Det er et privilegium å ta denne fakkelen videre og jeg vet vi har et ansvar for at klubben gjør ansatte, spillere, supportere og Leeds og Yorkshire forøvrig stolte igjen, lyder start-talen fra vår nye styreformann Paraag Marathe.

Se første intervju med styreformann Paraag Marathe her, hvor han forteller om planene videre, bakgrunnen for oppkjøpet og hvorfor de valgte Daniel Farke som ny trener:

Hvor godt likte du denne artikkelen?

4,8
Rated 4.8 out of 5
4.8 out of 5 stars (based on 29 reviews)

Kontakt:

medlemsservice@leedsunited.no
Org.nr. 982755697

Postadresse

Postboks 122
1483 HAGAN

Copyright © 2023 Leeds United Supporters Club of Scandinavia

Utviklet av Puffaris

The Peacock News

Sommerspesial 2023

Nye eiere — hvem er egentlig 49ers Enterprise?

Endelig ble det formelt bekreftet: 49ers Enterprise har fått godkjent oppkjøpet av Leeds United. Nå eies klubben av en rekke profilerte idrettsstjerner — og familier med enorme verdier på bok.

Av ANDERS PALM
og SVEND ANDERS KARLSEN-MOUM

Hva har OL-mesteren Michael Phelps, golfstjernene Jordan Spieth og Justin Thomas, NBA-profilene Larry Nance og TJ McConnell — og NHL-stjernene Erik Johnson og Gabriel Landeskog til felles? De er nå alle del-eiere i Leeds United. Men i 49ers-konsortiummet som har tatt over samtlige aksjer i klubben, er det langt mer ressurssterke familier involvert. Samtidig er det takk og farvel til Andrea Radrizziani, som til nå har vært hovedeier og styreleder i klubben vår.

Men la oss spole litt tilbake: Som kjent kjøpte Radrizzani og hans selskap Aser Ventures aksjene i Leeds United fra Massimo Cellino i 2017. Etter sigende skjedde dette til en kjøpesum på rundt £45 millioner. I mai 2018 kom 49ers Enterprises inn på eiersiden med 15% og kjøpte seg etter hvert opp til en 44 % eierandel. Den 9. juni 2023 offentliggjorde klubben at det var kommet til en enighet mellom Aser Ventures og 49’ers Enterprises om overtagelse av 100 % av aksjene i kubben.

Michael Phelps

Hvorfor tok dette så lang tid?

Siden den gang har Football League arbeidet med å bakgrunnssjekke investorene bak 49’ers Enterprise som en del av deres eierskapstest. Dette har tatt tid, da det er mange enkeltpersoner som er inne på eiersiden i det amerikanske eierkonsortiet. Alle med vesentlig eierandel eller skal inneha sentrale verv, må sjekkes individuelt. I tillegg pågikk det en stund forhandlinger mellom Radrizzani og 49ers-gruppen om hva verdien på klubben egentlig er etter nedrykket.

Det er rykter om en ramme som verdsetter klubben til rundt £170 millioner. Om dette inkluderer eiendomstransaksjonen for Elland Road er ikke klart. Stadion har ikke vært eiet av klubben direkte, men gjennom et eget selskap med samme eiere som klubben.

170 millioner pund er uansett ikke det amerikanerne betaler denne sommeren, siden de allerede har eier 44 % av klubben. For de gjenværende 56 % antydes derfor rundt 95 millioner pund. Trolig hadde verdsettelsen vært opp mot £400 millioner hvis Leeds United hadde holdt plassen i Premier League. Amerikanerne er derimot forberedt på å dekke et betydelig underskudd kommende sesong for å få klubben opp på øverste nivå igjen.

Så hva vet vi om 49ers Enterprise?

49ers Enterprise er investeringsdelen av den amerikanske fotballklubben (NFL) sin franchise San Francisco 49ers. York-familien, som også er drivkraften bak satsingen på NFL-laget, er hovedeier og de mest soleklart mest kapital blant eierne. De holder samtidig en klart lavere profil, og ventes ikke å aktivt involvere seg i styringen av Yorkshire-klubben.

Jed York er fungerende CEO i 49ers, og den som er nærmest på fra York-familien. Han er sønn av Denise, som er den med det formelle eierskapet. York-familien verdsettes av Forbes til rundt 50 milliarder kroner.

Investeringsselskapet gjør uansett investeringer utenom NFL, med eierandeler i rundt 40 selskaper. De har blant annet investert i fornybar energi og nå altså i en engelsk fotballklubb. Hver investering sys sammen av en gruppe med investorer, og i vår sammenheng er alt dette samlet i selskapet 49ers Enterprise Leeds SPV LP – med postadresse i Delaware, USA. Flere kjente amerikanske sportsstjerner er involvert i Leeds-transaksjonen — med mindre eierandeler, trolig på noen hundre tusen dollar. Det ryktes at en større investor trakk seg ut av handelen når det ble avgjort at Leeds ikke beholdt plassen i Premier League.

Kjernen i investeringsgruppen er rundt 11 nøkkelinvestorer som stiller med kapitalgrunnlaget til å kunne kjøpe Leeds. Sportsstjernene deltar med mindre beløp og er vel mer som en profileringssak å regne. The Lowy Group, som er et Australsk familie- og eiendomsimperium, er representert ved Leeds-direktøren Peter Lowy. Han har vært involvert i prosjektet i en toårs tid og er personlig Leeds-supporter.

Hvilke personer vil være involvert?

President i 49’ers Enterprise, Paraag Marathe, tar rollen som styreformann i Leeds United. Rudy Cline-Thomas, grunnlegger og partner i MASTRY, blir viseformann. Cline-Thomas har forøvrig også en eierpost i Israelske Hapoel Tel-Aviv.

Daglig leder Angus Kinnear fortsetter i klubben. Sannsynligvis vil også en del mellomledere fortsette som før. 49ers vil helt sikkert støtte opp om administrasjonen med ressurser, og trolig vil Marathe ha en finger med i spillet om planene for et utvidet stadion. Den australske forretningsmannen Peter Lowy fortsetter å være å være involvert i klubbens ledelse, og det er disse fire som foreløpig er oppført som styret i klubben. Collin Meador, som er en kollega av Marathe vil muligens også bli involvert.

Hva skjer fremover?

Hvor mye som er jobbet frem mens godkjenningen har pågått, er ikke godt kjent. Men i kulissene jobbes det med både spilleroverganger samt å bygge opp klubbens bakapparat og administrasjon. Mye vil bli som før og amerikanerne vil nok ta deg litt tid før endringene kommer. Stadionplanene er nok satt på hold inntil klubben eventuelt er tilbake i Premier League — men vi må anta at planleggingen foregår underveis.

— Dette er et viktig øyeblikk for Leeds United og vi har allerede begynt det harde arbeidet. Denne overgangsperioden er nødvendig for å stake ut en ny kurs for klubben. Vi har allerede ansatt en høyt ansett manager som har oppnådd suksess tidligere, og vi er sikre på at vi setter et lag på banen som kan konkurrere om opprykk kommende sesong. Det er et privilegium å ta denne fakkelen videre og jeg vet vi har et ansvar for at klubben gjør ansatte, spillere, supportere og Leeds og Yorkshire forøvrig stolte igjen, lyder start-talen fra vår nye styreformann Paraag Marathe.

Se første intervju med styreformann Paraag Marathe her, hvor han forteller om planene videre, bakgrunnen for oppkjøpet og hvorfor de valgte Daniel Farke som ny trener:

Hvor godt likte du denne artikkelen?

Kontakt

medlemsservice@leedsunited.no
Org.nr. 982755697

Postadresse

Postboks 122
1483 HAGAN

Lenker

Leeds United Supporters Club of Scandinavia
Copyright © 2023

Utviklet av Puffaris